Kinesiotaping

Kinesiotaping Nedir?

Kinesiotaping''in 25 yıl önce Japonya'da geliştirilen Amerika ve Avrupa'nın yanı sıra artık Türkiye'de de kullanılan vücuda uygulanan özel bir bantlama şeklidir.Yöntem bel-boyun sırt ağrılarının yanı sıra ortopedik ve sınırlı da olsa nörolojik problemler ile cerrahi sonrasında kullanılan bir tedavi seçeneğidir.

Tedaviyle kişinin ağrısız ve daha kolay hareket edilebilmesi ve yumuşak dokunun hızla iyileşmesi amaçlanmaktadır. Bantlama bir tedavi yöntemi olarak yıllardır fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamalarında tercih edilmekte ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Kinesiotaping yaralanma,estetik operasyonlar,düşme ardından ortaya çıkan travma ve sonrasında gelişen morluk tedavisinde de kullanılmaya başlanmıştır.

Kinesiotaping bantlama yönteminde benzerlerinden farklı olarak esnek ve uzun süre cilt üzerinde kalabilen ince ve hassas dokunmuş pamuklu bir malzemeden imal edilmiş özel bantlar vücut üzerine uygulanıyor.Bu bant yapışkan yüzeyde bulunan özel hava kanalları sayesinde çok hızlı şekilde kuruduğundan ıslanma ve terleme durumunda dahi cilt üzerinde kalabiliyor. Bant cilt üzerine yapıştırılmış haldeyken duş almak mümkün olabiliyor.

Kinesiotape uygulamanın yapıldığı cildin yapısı ve ortam koşullarına bağlı olmak üzere uygulama bölgesinden çıkarılmadan 3 ila 7 gün kalabiliyor. Esneme özelliği sayesinde de hareket edildiğinde ciltte oluşan gerilme ve gevşemelere uyum sağlanabiliyor.

Çeşitli sebeplerden kaynaklanan bel-sırt-boyun ağrıları kireçlenme romatizmal hastalıklar ve ya bir yaralanma sonucu gelişen kalça diz ayak-ayak bileği ağrıları ile omuz dirsek el-el bileği ve parmakları ilgilendiren ağrılı problemler (ayak bileği burkulmaları ayak tabanı ağrısı tenisçi dirseği karpal tünel sendromu hamilelik süresince gelişen ağrılı eklem problemleri gibi). Spor yaralanmaları sonrasında ya da yaralanma öncesi önleyici uygulamalar.Nörolojik hastalıklarda görülen ağrılı durumlar ile ile hareket algısı ile ilgili bozukluklar. Cerrahi sonrası yada hamilelik süresince görülen ödem/şişlik durumları. Son olarak da estetik operasyonlar ya da travma sonrası oluşan morlukların giderilmesi.

Çeşitli nedenlerle yaralanma sonucunda iyileşme süreci olarak bilinen ve tıbbi olarak “inflamasyon” kelimesi ile ifade edilen süreç başlar. “inflamasyon” ile bölgede artan sıvı hacmi cilt ile kas dokusu arasındaki bölgede baskıya neden olur ve bu basınç lenfatik akıma engel olur.Vücudun bağışıklık savunma ve iyileşmesinde rol alan önemli bir sistem olan lenfatik sistemin baskılanmasıyla bölgede iyileşme gecikir. Bununla beraber dokularda oluşan bu baskının deri altında yer alan ve ağrı duyusunu yaratan sinir uçlarını uyararak kişide ‘ağrı ve rahatsızlık hissi’ uyandırır.Kinesiotaping bantlama yöntemiyle cild yukarı kaldırılıp deri ile kaslar arasındaki boşluk arttırılır ve bölgede yaralanma ya da hastalık sonucu oluşan baskı hafifletilir. Yaralanma bölgesindeki baskının azalması bölgedeki kan dolaşımını arttırır.

Uzm. Fzt. & Osteopat Serkan YEŞİLOĞLU

İlk, orta ve lise eğitimimi Antakya’da tamamladım. 2005 yılında Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünden mezun oldum.

2005-2014 yılları arasında ABD, Fransa, İngiltere ve Almanya’da kullanılan en etkin tedavi teknikleri olan manuel fizyoterapi ve osteopati eğitim uzmanlıklarını tamamladım.

Hızlı İletişim

  • Adres Akdeniz Mh. 6. Sokak Konut Royal Apt. 10/2 Defne / HATAY
  • Telefon 0533 927 50 32 / 0532 567 35 51